O czasopiśmie
„ARGUMENT: Biannual Philosophical Journal” jest półrocznikiem filozoficznym dostępnym nieodpłatnie online. Wszystkie artykuły są anonimowo recenzowane przed zatwierdzeniem do druku. W najnowszym wykazie MEiN z 2021 r. czasopismo uzyskało 70 punktów. Publikujemy oryginalne teksty profesjonalnych filozofów z kraju i zagranicy, a także autorów podejmujących problematykę filozoficzną w ujęciu interdyscyplinarnym i porównawczym, z wykorzystaniem metod pozostałych dyscyplin humanistyki i nauk społecznych. Zamieszczamy artykuły w języku angielskim, polskim i niemieckim. Od powstania w 2010 roku czasopismo „Argument” wydawane jest regularnie i nieprzerwanie w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, obecnie: Instytut Socjologii, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pomysłodawczynią i pierwszą redaktor naczelną (2010-2024) była Marzenna Jakubczak.
- e-ISSN 2084-1043 (reference version); p-ISSN 20-83-6635; DOI 10.24917/20841043
Profil czasopisma. Jako periodyk akademicki jesteśmy otwarci na różnorodne teksty o tematyce filozoficznej prezentujące wysoki poziom merytoryczny. Nazwa czasopisma sygnalizuje profil naszych zainteresowań, prowokując skojarzenia nie tylko z żywotną dla filozofii potrzebą argumentacji, klarownego rozumowania i uzasadniania prezentowanych racji, ale także nieodzowną dla filozofowania sytuacją debaty, polemiki i sporu, wynikającą z wielości metod, dyskursów i możliwych interpretacji rozwijanych na gruncie współczesnej humanistyki i nauk społecznych. Na łamach półrocznika „Argument” prezentujemy stanowiska reprezentujące rozmaite nurty i tradycje filozoficzne, także pozaeuropejskie. Oprócz tradycyjnych rozpraw zamieszczamy również artykuły przeglądowe i polemiki, wywiady, a także niepublikowane wcześniej przekłady na język polski krótkich tekstów z języków oryginalnych, noty recenzyjne i omówienia nowości wydawniczych, sprawozdania z wydarzeń naukowych oraz wspomnienia poświęcone znaczącym postaciom środowiska filozoficznego, tak polskiego, jak i międzynarodowego. Interesują nas także komentarze i refleksje odnoszące się do celów i metod nauczania oraz popularyzowania filozofii we współczesnym świecie.
Upowszechnianie i indeksacja. „Argument” jest pismem z otwartym dostępem (open access), pozwalającym Czytelnikom na bezpłatne korzystanie z publikowanych zasobów w myśl zasady, iż swobodny i darmowy dostęp do publikacji naukowych sprzyja upowszechnianiu wiedzy w skali globalnej. Postać elektroniczna jest referencyjną wersją pisma. Wydajemy drukiem jedynie niewielką liczbę kopii w celu archiwizacji z przeznaczeniem dla Autorów opublikowanych tekstów oraz Bibliotek. Obecnie jesteśmy zarejestrowani w następujących bazach indeksujących i repozytoriach o globalnym zasięgu (lista stopniowo się rozszerza): CEEOL, CEJSH, DOAJ, ERIH PLUS, The Philosopher’s Index (by EBSCO), PhilPapers, a także Arianta, BazHum, Polish Scholarly Bibliography (PBN).
Etyka wydawnicza. Redakcja dokłada wszelkich starań, aby spełniać standardy określone w Kodeksie Dobrych Praktyk Redaktorów Czasopism Naukowych (Code of Conduct and Best Practice Guidelines for Journal Editors) opracowanym przez Komitet ds. Etyki Wydawniczej (Committee on Publication Ethics: COPE). Szczegółowe procedury etyczne stosowane przez Redakcję podane są w zakładce Zasady Etyczne.
Ochrona praw autorskich i zasady archiwizacji. Działamy w oparciu o polskie i międzynarodowe regulacje prawne dotyczące Prawa Autorskiego. Redakcja czasopisma preferuje materiały oryginalne, niepublikowane wcześniej w Internecie lub drukiem.
- Status preprintów: autor może archiwizować swój tekst na prywatnej stronie internetowej przed opublikowaniem jego ostatecznej wersji pod warunkiem wskazania źródła jego publikacji (np. poprzez podanie odnośnika do strony internetowej czasopisma).
- Status postprintów: autor może dowolnie archiwizować opublikowany tekst, określając copyright, dane wydawcy i link do opublikowanej wersji tekstu lub dokładny adres bibliograficzny. Opublikowane na łamach „Argumentu” treści pozostają dostępne na serwerze w formie nieodpłatnej w wersji zaakceptowanej przez Redakcję i Autorów, jako pliki PDF.
Dozwolony użytek (fair use) obejmuje niekomercyjne wykorzystanie opublikowanych przez „Argument: BPJ” materiałów w zakresie prywatnym w celu komentarza, krytyki, informacji, archiwizacji, nauczania lub prowadzenia badań, z poszanowaniem aktualnie obowiązującego Prawa Autorskiego oraz dokładnym podaniem źródła cytowania lub parafrazowania. Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons (CC-BY-NC-SA 4.0 International).
Użytkownikowi tej strony wolno nieodpłatnie korzystać z zamieszczonych tu artykułów (w formie wydruku lub pobrania pliku PDF) pod warunkiem przestrzegania następujących zasad:
Przypisanie własności intelektualnej — należy w odpowiedni sposób uznać autorstwo utworu, podając w widocznym miejscu nazwisko autora, tytuł dzieła oraz nazwę czasopisma, którego redakcja przygotowała utwór do druku, a także określając dokonane w utworze zmiany lub przekształcenia, jeśli mają miejsce. Należy wymienić rodzaj licencji, zakres copyright, oraz podać adres URL czasopisma bądź bezpośredni link to utworu zamieszczonego na stronie internetowej.
Niekomercyjność — nie wolno wykorzystywać zamieszczonych tu tekstów w celach komercyjnych bez zgody Autora i Redakcji.
Na tych samych warunkach — wolno tworzyć w oparciu o cudzą twórczość, w celach niekomercyjnych, pod warunkiem uznania autorstwa oraz licencjonowania utworów zależnych na tych samych warunkach.
Cytowanie artykułów. Zalecamy następujące sposoby cytowania artykułów z czasopisma „Argument: Biannual Philosophical Journal”:
- Pierwszy polega na podaniu głównego internetowego adresu czasopisma jako adresu docelowego, np. A. Nowak, The Key Philosophical Question, „Argument: Biannual Philosophical Journal”, t. 1, nr 1 (2011), http://www.argument-journal.eu (dostęp: 20.09.2011).
- Drugi sposób (tradycyjny) uwzględnia informację o numeracji stron dzięki dostępności treści pisma on-line w formacie PDF, np. A. Smith, The Key Philosophical Question, „Argument: Biannual Philosophical Journal”, t. 1, nr 1 (2011), s. 13-25.