ZASADY ETYCZNE
Nadsyłając tekst do Redakcji czasopisma „Argument: BPJ” i podpisując w/w oświadczenie:
- Autor deklaruje tym samym własne autorstwo projektu badawczego i oryginalność interpretacji przedstawionej w tekście, własnoręczne opracowanie piśmiennictwa i przygotowanie manuskryptu, a także wskazuje na źródło finansowania projektu, którego rezultatem jest nadesłany tekst (o ile środki nie pochodzą z instytucji, w której jest obecnie afiliowany).
- Przesyłanie artykułu do Redakcji oznacza, iż Autor wyraża zgodę na nieodpłatne udostępnienie praw autorskich do odnośnego tekstu na rzecz czasopisma „Argument: BPJ” w zakresie publikacji online i wydania drukiem. Redakcja deklaruje w zamian podjęcie starań zmierzających do popularyzacji treści czasopisma oraz archiwizacji tekstów w bazach indeksujących, repozytoriach i na stronach internetowych wspierających działalność pisma.
- W przypadku współpracy lub zaangażowania osób trzecich w w/w działania, Autor zobowiązany jest podać stosowne informacje lub referencje. W przypadku współautorstwa należy określić procentowo wkład poszczególnych autorów w ogólną koncepcję artykułu, udział w formułowaniu założeń publikacji, zakresu tematycznego, w doborze metod (np. w przygotowanie wykorzystanego do analizy przekładu z języka oryginalnego) itd.
Redakcja czasopisma stara się aktywnie zapobiec wszelkim nieuczciwym praktykom autorskim w rodzaju ghostwriting (przemilczenie autorstwa lub znaczącego wkładu osób trzecich) czy guest writing lub plagiaryzm (nadużycie w przypisaniu autorstwa), korzystając z internetowych baz danych oraz skanowania antyplagiatowego. Wykryte i udokumentowane przejawy nierzetelności naukowej, zwłaszcza naruszenia zasad etyki obowiązujących w nauce, będą skutkować m.in. powiadomieniem odpowiednich podmiotów (tj. instytucji zatrudniających autorów, towarzystw naukowych, redakcji innych czasopism itp.).
W razie potrzeby, zamieszczamy na naszych łamach korekty, wyjaśnienia, sprostowania i przeprosiny odnoszące się do wcześniej wydanych numerów pisma. Za publikację tekstów, recenzji i polemik naukowych na łamach czasopisma Redakcja nie pobiera od autorów opłat.
Redakcja dokłada wszelkich starań, aby spełniać standardy określone w Kodeksie Dobrych Praktyk Redaktorów Czasopism Naukowych (Code of Conduct and Best Practice Guidelines for Journal Editors) opracowanym przez Komitet ds. Etyki Wydawniczej (Committee on Publication Ethics: COPE).
Procedura recenzyjna. Nadesłanie tekstu do Redakcji czasopisma „Argument: BPJ” równoznaczne jest z wyrażeniem przez Autora zgody na poddanie jego pracy poniższej procedurze. Decyzja o przyjęciu do druku nadesłanego do Redakcji tekstu zapada po ok. 8-10 tygodniach (o ile procedura recenzyjna nie ulega wydłużeniu z powodów od Redakcji niezależnych) i dokonywana jest w oparciu o przejrzyste standardy recenzyjne, obejmujące następujące etapy:
- Ocena formalna dokonywana przez Redakcję. Autor informowany jest o wstępnej akceptacji i przekazaniu propozycji artykułu do recenzji bądź o rezygnacji z tekstu.
- Nadanie artykułowi numeru redakcyjnego, który wykorzystywany jest w dalszych etapach procedury recenzyjnej.
- Przekazanie anonimowego tekstu dwóm kompetentnym recenzentom zewnętrznym.
- Merytoryczna ocena artykułu dokonywana jest przez recenzentów w ciągu 4-8 tygodni w oparciu o kryteria sformułowane w przygotowanym przez Redakcję formularzu recenzyjnym. Wyrażając zgodę na ewaluację artykułu, recenzenci zobowiązują się do tego, iż nie wykorzystają wiedzy na temat opiniowanego tekstu przed jego publikacją. Recenzenci przystępują do oceny artykułu po warunkiem, że nie istnieje konflikt interesów w odniesieniu do tematu badawczego rozpatrywanego w danym artykule bądź w stosunku do autora/ki/ów lub fundatora badań (konflikt interesów powstaje w przypadku: (1) relacji rodzinnej, np. pozostawania w związku małżeńskim lub pokrewieństwo II stopnia, (2) bezpośredniej relacji zawodowej, np. podległość lub zwierzchność zawodowa, (3) relacji współzależności, np. współpraca zawodowa w ciągu 2 lat poprzedzających przygotowanie recenzji).
- Ostateczna ocena nadesłanego artykułu zależy od tego, w jakim stopniu spełnia on następujące kryteria: (1) tematyka pracy dobrze wpisuje się w profil pisma i/lub temat wiodący danego tomu; (2) artykuł jest oryginalny, wnosi nowe spojrzenie na omawiany temat, pobudza do polemiki, może inspirować dalsze badania nad podjętym tematem; (3) tekst jest interesujący, rzetelnie naświetla poruszane zagadnienia, dobrze wprowadza w omawianą problematykę, posiada walory dydaktyczne; (4) podana bibliografia jest wystarczająca, odwołuje się do najnowszych i najistotniejszych publikacji, koresponduje z treścią pracy; (5) artykuł jest napisany poprawnym stylem, właściwym publikacjom naukowym. Decyzja odnośnie złożonego tekstu może być następująca:
Akceptacja – tekst jest jednogłośnie rekomendowany do druku bez potrzeby dokonywania zmian lub po skorygowaniu drobnych usterek.
Akceptacja z zastrzeżeniami – tekst nadaje się do publikacji po naniesieniu odpowiednich poprawek lub po niewielkim przeredagowaniu fragmentów w oparciu o wskazówki redakcji i/lub recenzentów.
Akceptacja warunkowa – artykuł nadaje się do publikacji pod warunkiem wprowadzenia licznych zmian lub po przeredagowaniu tekstu zgodnie z zaleceniami recenzentów i/lub redakcji. Powtórna ocena recenzenta może być wymagana przed podjęciem decyzji o publikacji.
Odrzucenie – tekst nie nadaje się do publikacji i nie będzie ponownie rozpatrywany w zbliżonej do obecnej postaci.
- Po otrzymaniu recenzji Redakcja powiadamia pocztą elektroniczną Autora o ich wyniku, przekazuje sugestie i krytyczne uwagi Recenzentów służące udoskonaleniu tekstu (zwykle na poprawki Autor ma 1 tydzień).
- Jeśli Recenzenci nie zgłaszają żadnych zastrzeżeń lub jeśli Autor zastosuje się do przekazanych mu zaleceń merytorycznych i formalnych, Redakcja zatwierdza ostatecznie tekst do druku, a następnie poddaje weryfikacji językowej i edytorskiej.
Ochrona praw autorskich i zasady archiwizacji. Działamy w oparciu o polskie i międzynarodowe regulacje prawne dotyczące Prawa Autorskiego. Redakcja czasopisma preferuje materiały oryginalne, niepublikowane wcześniej w Internecie lub drukiem.
- Status preprintów: autor może archiwizować swój tekst na prywatnej stronie internetowej przed opublikowaniem jego ostatecznej wersji pod warunkiem wskazania źródła jego publikacji (np. poprzez podanie odnośnika do strony internetowej czasopisma).
- Status postprintów: autor może dowolnie archiwizować opublikowany tekst, określając copyright, dane wydawcy i link do opublikowanej wersji tekstu lub dokładny adres bibliograficzny. Opublikowane na łamach „Argumentu”treści pozostają dostępne na serwerze w formie nieodpłatnej w wersji zaakceptowanej przez Redakcję i Autorów, jako pliki PDF.
Dozwolony użytek (fair use) obejmuje niekomercyjne wykorzystanie opublikowanych przez „Argument: BPJ” materiałów w zakresie prywatnym w celu komentarza, krytyki, informacji, archiwizacji, nauczania lub prowadzenia badań, z poszanowaniem aktualnie obowiązującego Prawa Autorskiego oraz dokładnym podaniem źródła cytowania lub parafrazowania. Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons (CC-BY-NC-SA 4.0 International).
Użytkownikowi tej strony wolno nieodpłatnie korzystać z zamieszczonych tu artykułów (w formie wydruku lub pobrania pliku PDF) pod warunkiem przestrzegania następujących zasad:
Przypisanie własności intelektualnej — należy w odpowiedni sposób uznać autorstwo utworu, podając w widocznym miejscu nazwisko autora, tytuł dzieła oraz nazwę czasopisma, którego redakcja przygotowała utwór do druku, a także określając dokonane w utworze zmiany lub przekształcenia, jeśli mają miejsce. Należy wymienić rodzaj licencji, zakres copyright, oraz podać adres URL czasopisma bądź bezpośredni link to utworu zamieszczonego na stronie internetowej.
Niekomercyjność — nie wolno wykorzystywać zamieszczonych tu tekstów w celach komercyjnych bez zgody Autora i Redakcji.
Na tych samych warunkach — wolno tworzyć w oparciu o cudzą twórczość, w celach niekomercyjnych, pod warunkiem uznania autorstwa oraz licencjonowania utworów zależnych na tych samych warunkach.